top of page

Trogir ~ Chorwacja

Wyspa Čiovo, Trogir, Chorwacja

 

Trogir położony jest w środkowej Dalmacji u wybrzeży Morza Adriatyckiego. Miasto połączone jest mostem z urokliwą wyspą Čiovo. To miejsce, które chwyciło nas za serce i na pewno pozostanie na długo w naszej pamięci. Wąskie uliczki, historyczne zabytki a także gwarne i kolorowe targowiska to tylko namiastka tego co oferuje to miejsce. Będąc w Dalmacji Środkowej jest to obowiązkowy punkt na mapie do zwiedzania.

Promenada w Trogirze Riva, Wyspa Ciovo, Trogir, Chorwacja

 

Co warto zobaczyć:
Promenada w Trogirze "Riva"  to idealne miejsce do spacerowania wśród dorodnych palm. Deptak rozciąga się po przeciwległej stronie wyspy Čiovo. Można z niego podziwiać luksusowe jachty i łodzie a także odwiedzić liczne restauracje.

 

Promenada w Trogirze Riva, wyspa Ciovo, Trogir, Chorwacja
Promenada w Trogirze Riva, wyspa Ciovo, Trogir, Chorwacja

 

Starówka, która została wpisana na listę UNESCO. Zachwyca przepiękną architekturą, co nadaje temu miejscu wyjątkowego klimatu. Budowle zachowały się w niemal nieskazitelnym stanie. Jej uliczkami można snuć się godzinami podziwiając zabytkowe budowle i ciesząc się atmosferą przy ulicznych restauracjach oraz sklepikach, w których można zaopatrzyć się w tradycyjne przysmaki. 

Starówka w Trogirze, wyspa Ciovo, Trogir, Chorwacja
Starówka w Trogirze, wyspa Ciovo, Trogir, Chorwacja

 

Katedra św Wawrzyńca to dla mnie znak rozpoznawczy Trogiru, gdyż jej dzwonnica widoczna jest wszędzie. Wejście do katedry zdobione jest pięknymi rzeźbami, które przyciągają wzrok na samym początku. Potem jest tylko lepiej. Piękny ołtarz przedstawiajacy rzeźby świętych i aniołowie zapierają dech w piersi. Są tak rzeczywiste i wykonane z wielką dokładnością co do najdrobniejszych detali.

Katedra św Wawrzyńca w Trogirze, wyspa Ciovo, Trogir, Chorwacja
Katedra św Wawrzyńca w Trogirze, wyspa Ciovo, Trogir, Chorwacja

 

​Twierdza Kamerlengo w Trogirze surowa, monumentalna już teraz jest tylko pozostałością po dawnym systemie obronnym. Można z niej podziwiać przepiękne widoki na Morze Adriatyckie. A także zwiedzić labirynt korytarzy i poznać historię tego miejsca od nowa.

Twierdza Kamerlengo w Trogirze, wyspa Ciovo, Trogir, Chorwacja

 

Pałac Cipiko położony na przeciwko katedry , kilka budynków zespolonych ze sobą. Można zwiedzić go w środku podziwiając przepiękne freski, dbałość o detale i poznać historię dzięki muzeum, które się tam znajduje.

Wieża zegarowa oraz loggia miejska przy placu Jana Pawła II w Trogirze, wyspa Ciovo, Trogir, Chorwacja

 

Wieża zegarowa oraz loggia miejska przy placu Jana Pawła II w Trogirze
 

Wieża świętego Marka w Trogirze, wyspa Ciovo, Trogir, Chorwacja

 

Wieża świętego Marka

Klasztor Św. Dominika w Trogirze, wyspa Ciovo, Trogir, Chorwacja

 

Klasztor Św. Dominika w Trogirze

Warto Zobaczyć

bottom of page